computer-1869306_1920

Wygrana przed WSA

Miło Nam poinformować, iż w dniu dzisiejszym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (sygn. akt III SA/Po 633/24) przyznał rację argumentom podniesionym przez Kancelarię i uchylił niekorzystne decyzje wydane przez ARiMR w sprawie przyznania płatności bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki rolnej na alta 2023-2027.

Uchylając zaskarżoną decyzję organu II instancji oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, Sąd jednoznacznie wskazał, iż były one oparte o rozporządzenie, które było wydane niezgodnie z prawem unijnym oraz ustawą krajową. Klient Kancelarii nie uzyskał dopłat do ziemi rolnej, gdyż jednocześnie prowadzi działalność w zakresie transportu drogowego. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10.03.2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt, płatności dla małych gospodarstw i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, w oparciu o które wydano rozstrzygnięcie w sposób nieprawidłowy implementuje przepis art. 24 ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu, ustawa oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 z dnia 2 grudnia 2021 r. ustanawiającego przepisy dotyczące wsparcia planów strategicznych sporządzanych przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (planów strategicznych WPR) i finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) dotyczą transportu kolejowego a nie drogowego.

Tym samym ww. rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10.03.2023 r. zostało wydane z przekroczeniem delegacji ustawowej i nie może być podstawą wydania decyzji administracyjnych.

hammer-g1daf4cc08_1920

Prawomocne ukaranie sprawców nadużycia władzy

Miło Nam poinformować, iż dzięki pracy Pracowników Kancelarii, dwóch policjantów, którzy nadużyli władzy oraz składali fałszywe zeznania przeciwko Klientowi Kancelarii zostało prawomocnie skazanych na kary pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz zapłaty nawiązki na rzecz pokrzywdzonego.

Sąd Okręgowy w Radomiu wyrokiem z dnia 26.02.2025 r. sygn. akt V Ka 29/25 oddalił apelacje oskarżonych w związku z czym są oni prawomocnie skazani na kary pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz obowiązek zapłaty nawiązki na rzecz pokrzywdzonego – oskarżyciela posiłkowego.

Klient Kancelarii został niesłusznie oskarżony i prawomocnie uniewinniony w roku 2020 i dopiero od tego momentu można było oskarżyć sprawców. W pierwszym procesie zostali uniewinnieni a wyrok został skutecznie zaskarżony przez prokuraturę i oskarżyciela posiłkowego. W drugim procesie zostali skazani a Sąd Okręgowy w Radomiu prawomocnie oddalił ich apelacje. Tym samym po prawie 5 latach Klient Kancelarii ma poczucie sprawiedliwości.