computer-1869306_1920

Wygrana przed WSA

Miło Nam poinformować, iż w dniu dzisiejszym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (sygn. akt III SA/Po 633/24) przyznał rację argumentom podniesionym przez Kancelarię i uchylił niekorzystne decyzje wydane przez ARiMR w sprawie przyznania płatności bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki rolnej na alta 2023-2027.

Uchylając zaskarżoną decyzję organu II instancji oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, Sąd jednoznacznie wskazał, iż były one oparte o rozporządzenie, które było wydane niezgodnie z prawem unijnym oraz ustawą krajową. Klient Kancelarii nie uzyskał dopłat do ziemi rolnej, gdyż jednocześnie prowadzi działalność w zakresie transportu drogowego. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10.03.2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt, płatności dla małych gospodarstw i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, w oparciu o które wydano rozstrzygnięcie w sposób nieprawidłowy implementuje przepis art. 24 ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu, ustawa oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 z dnia 2 grudnia 2021 r. ustanawiającego przepisy dotyczące wsparcia planów strategicznych sporządzanych przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (planów strategicznych WPR) i finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) dotyczą transportu kolejowego a nie drogowego.

Tym samym ww. rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10.03.2023 r. zostało wydane z przekroczeniem delegacji ustawowej i nie może być podstawą wydania decyzji administracyjnych.

Comments are closed.